sowie

Komputery, internet, IT, oprogramowanie, cyberbezpieczeństwo, e-biznes

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Pozwolą zadbać o bezpieczeństwo i porządek w kablach
2024-02-09 15:45

W każdym domu i biurze znajduje się sporo urządzeń elektrycznych, wymagających podłączenia do prądu za pomocą przewodów. Jedno lub dwa urządzenia nie będą stanowiły problemu pod względem utrzymania porządku, jednak jeśli w grę wchodzi większa ilość sprzętu, przestrzeń w okolicy kabli może opanować chaos. Znacie to?
Jakie mamy możliwości na uporządkowanie wielu przewodów biegnących obok siebie, aby się o nie nie potykać?


Jednym z takich rozwiązań są kanały kablowe, nazywane też listwami kablowymi, korytkami kablowymi, kanałami instalacyjnymi. Dzięki zastosowaniu takich elementów możemy poprowadzić trasy przewodowe ukrywając same kable w estetyczny i bezpieczny sposób. Wykonane są ze specjalnego tworzywa, a w razie potrzeby można wybrać kanały o bardziej zaawansowanych parametrach zastosowania. Jak to działa? Wystarczy umieścić przewody w takim kanale, a następnie całość umieścić przy podłodze, przy ścianie lub w podłodze, na ziemi, pod lub nad jej powierzchnią – w zależności od tego, gdzie znajduje się wykonywana instalacja. Tak zabezpieczona instalacja pozwala wkomponować większą ilość kabli w wystój pomieszczenia, ale co ważniejsze – chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi i zapewnia im dłuższą trwałość, a przez to większe bezpieczeństwo dla domowników, w tym również zwierząt, które często mogą interesować się i wykazywać chęć zabawy kablami.

Kanały kablowe dostępne są w różnych rozmiarach, na rynku można kupić różne ich rodzaje, dzięki czemu mamy możliwość dobrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie dla naszych instalacji.

Na potrzeby biurowe lub domowe sprawdzą się standardowe kanały kablowe. Jeśli instalacja znajduje się w miejscu bardziej narażonym na działanie wilgoci, powinno się dobrać kanały wytworzone z materiału bardziej odpornego na ten czynnik. Inne parametry, jakie należy wziąć pod uwagę w niektórych miejscach – szczególnie w pomieszczeniach przemysłowych, to ochrona przed substancjami stałymi, uderzeniami, wysoką temperaturą, a także czy dany kanał jest ognioodporny. Ta ostatnia cecha istotna jest w przypadku wybuchu pożaru – ognioodporny kanał ochroni przewody, dzięki czemu podstawowe systemy będą mogły nadal sprawnie działać, co wpłynie na sprawniejszą ewakuację.

Jeśli chodzi o rodzaje kanałów instalacyjnych, wyróżnia się ich trzy główne grupy: otwarte, zamknięte i przewietrzane. Oprócz tego istnieje wiele rozwiązań różniących się pod względem parametrów, materiału wykonania, rozmiarem, kształtem, sposobem mocowania, obecnością pokrywy czy kolorystyką.

Standardowe kanały kablowe mają kształt „U” lub „Sh”, poza nimi istnieją także trójkątne i zaokrąglone, a także korytka grzebieniowe, które stosowane są głównie w szafach rozdzielczych i sterowniczych, np. w serwerowni, gdzie ilość kabli jest naprawdę duża.

Innym, znacznie prostszym rozwiązaniem dla domu i biura, są trytytki, czyli kryjące się pod tą potoczną nazwą opaski zaciskowe. Kable łączymy za ich pomocą i układamy za listwą podłogową lub po prostu przy ścianie za biurkiem. Dzięki temu nie potkniemy się o nie, nie będziemy ich narażać na uszkodzenia mechaniczne (fotel obrotowy, szafki na kółkach czy inne przenośne urządzenia stawiane na walające się kable).



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: