sowie

Komputery, internet, IT, oprogramowanie

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Wejdź na wyższy PUAP
2011-10-03 14:04

Jest sposób na uniknięcie uciążliwych wizyt w urzędach. To zapisanie się w Internecie na Platformie Usług Administracji Publicznej i uzyskanie statusu Profilu Zaufanego. Można to osiągnąć po wypełnieniu formularza i jednej wizycie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Potem wiele różnych formalności można załatwić bez wychodzenia z domu. Nie będzie konieczności odwiedzania ZUS, Urzędu Skarbowego i Statystycznego, Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego, a także Powiatowego Urzędu Pracy. Cała operacja, w odróżnieniu od oferowanych obecnie komercyjnych podpisów elektronicznych, jest absolutnie bezpłatna. A spraw, jakie można tą drogą załatwić, jest bez liku. Na przykład becikowe, wpis do ewidencji działalności gospodarczej, wniosek o stypendium, wydanie wtórni tablic rejestracyjnych i prawa jazdy, najem lokalu użytkowego, zaświadczenie o niezleganiu w opłacaniu składek i podatków oraz wiele, wiele innych. Posługując się Profilem Zaufanym, będzie można kontaktować się z urzędem drogą elektroniczną, bez konieczności stosowania dodatkowych metod potwierdzania tożsamości.


O wszystkich tych udogodnieniach rozmawiano na wspólnej konferencji ZUS, PUP, Urzędu Statystycznego, Skarbowego i Starostwa Powiatowego. – Nie trzeba będzie biegać po urzędach, wystarczy minimum wiedzy, co można załatwić elektronicznie –zapewnia Jerzy Gajos, dyrektor ZUS. Według urzędników, katalog oferowanych spraw stale się rozszerza. – Niestety, na razie zainteresowanie tą najnowocześniejszą formą załatwiania spraw urzędowych jest bardzo niewielkie. – W Wałbrzychu z ePUAP-u korzysta zaledwie ok. trzydziestu osób – mówi Gajos. - Dlatego urzędy starają się promować te udogodnienia, bo to oznacza ułatwienia zarówno dla klientów, jak i dla urzędów – dodaje. Wystarczy wejść na stronę www.epuap.gov.pl. Właścicielem platformy jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską.

źródło: 30minutWróć
dodaj komentarz | Komentarze: