sowie

Komputery, internet, IT, oprogramowanie, cyberbezpieczeństwo, e-biznes

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Robotyka po wałbrzysku
2012-03-07 11:57

Prawie 70 robotów i blisko 50 startujących – wałbrzysko –szczawieńskie zawody „T_ BOT” zyskały rangę drugich co do wielkości w Polsce. Impreza przyciągnęła do T-Parku rzesze fascynatów nowych technologii, którzy rywalizowali o miano najlepszych 5 kategoriach. Zawodnicy wystawiali sowich zmechanizowanych podopiecznych między innymi w tak zwanym Freestyle. Roboty miały przede wszystkim zachwycić publiczność pokazując swoje możliwości. Linefollower to podążanie po wyznaczonej trasie. Wygrywał ten, który drogę pokonał w najkrótszym czasie. Kategoria sumo, chyba najbardziej spektakularna i wzbudzająca największe emocje, to już walki robotów. Zwycięzca mógł być tylko jeden – ten któremu udało się zepchnąć przeciwnika z maty. - Każdy stara się zaprogramować robota tak, aby był jak najszybszy, najsilniejszy i najbardziej zwrotny. Nie jest to łatwe, gdyż w gruncie rzeczy próbuje pokonać zasady fizyki - tłumaczy Dariusz Cisek, współorganizator zawodów „T_BOT 2012”. Wałbrzyscy wynalazcy robotów, trenują właśnie pod okiem Dariusza Ciska, nauczyciela w Zespole Szkół Politechnicznych „Energetyk”. Tam konstruowane są maszyny oraz wgrywanie jest do nich oprogramowanie. To właśnie od napisanego kodu zależy głównie efektywność robotów. Ich architektura schodzi tutaj na drugi plan. - Wygrywa ten kto napisze sprytniejszy program i w cwańszy sposób wykorzysta możliwości sensorów robota. Oczywiście liczy się również szczęście, ale bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności nie mamy szans na zwycięstwo – mówi Dariusz Cisek Podczas zawodów „T_BOT”, zaprezentowały się również firmy, które są importerami zestawów do samodzielnej konstrukcji robotów. Choć nie jest to tanie hobby, zainteresowanie robotyką wciąż wzrasta. Powiększają się również możliwości takich maszyn. - Ciekawą ofertą jest robot – saper, który cieszy się dużym powodzeniem u kupujących . Posiada on wysięgnik z chwytakiem, dzięki któremu może unosić niewielkie przedmioty. Dodatkowo zainstalowano kamerę, która umożliwia podgląd przenoszonego obiektu. – opisuje Maciej Kobylański, właściciel firmy „Neo Robots”. Za kolebkę robotyki uważa się Japonię oraz Koreę Południową.


W Polsce ta dziedzina dopiero raczkuje, choć otwiera się coraz więcej kierunków z nią związanych. Specjaliści zgodnie twierdzą, że daleko jeszcze do czasów, w którym organizm cybernetyczny, będzie ciężki do odróżnienia od prawdziwego człowieka. - Nie chciałbym kiedyś pomylić pięknej blondynki, z mechanicznym robotem – śmieje się Dariusz Cisek. Pamiętajmy również, że hipotetyczna przyszłość znana między innymi z takich filmów jak „Terminator” Jamesa Camerona, nie skończyła się dla rodzaju ludzkiego zbyt optymistycznie… Red.
Źródło: 30minutWróć
dodaj komentarz | Komentarze: