sowie

Komputery, internet, IT, oprogramowanie

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Nowo otwarte laboratorium SOWA w Starej Kopalni
2022-11-29 13:10

W Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu otwarte zostało laboratorium SOWA - Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Jest to świetne miejsce, które zainteresuje nie tylko najmłodszych! Samodzielne przejście przez 18 interaktywnych stanowisk, na których czekają na wszystkich chętnych zadania polegające na odkrywaniu, logicznym myśleniu i rozwiązywaniu zagadek umilą 90 minut zajęć w ramach wstępu do strefy.

 

Projekt pilotażowy SOWA realizowany jest dzięki środkom pochodzącym z Ministerstwa Edukacji i Nauki w kwocie 44 mln, a jego założeniem jest wyposażenie 32 lokalizacji w Polsce. Pośród miejsc wybranych do projektu znalazła się Stara Kopalnia.

 

Już pierwsze ciekawe wydarzenia za nami!


Strefa czynna jest od wtorku do piątku w godz. 8:30-15:30 oraz w weekendy w godz. 8:30-15:30.
15 zł – bilet normalny
12 zł – bilet ulgowy
10 zł – bilet grupowy
Z okazji 8. urodzin Starej Kopalni do końca miesiąca dla wszystkich wałbrzyszan obowiązują bilety w specjalnej w cenie 8 zł.

 

Tydzień z wydarzeniami w Starej Kopalni nie zakończył się na uroczystym długo wyczekiwanym otwarciu Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA. Już dzień później od rana nowa propozycja w ofercie wałbrzyskiej instytucji gościła pierwszą zorganizowaną grupę. To dzieci ze Szkoły Podstawowej w Szarocinie okazały się pierwszymi zapisanymi w statystykach odwiedzającymi mini laboratorium w Starej Kopalni. Teraz miejsce można odwiedzać każdego tygodnia od wtorku do niedzieli w godzinach 8:30 – 15:30.

 

Tego samego dnia – 15 października do sali łańcuszkowej przybyły delegacje szkół podstawowych z Wałbrzycha, a powodem było tym razem wydarzenie muzyczne przygotowane przez PSP nr 2 z Wałbrzycha. Ponad 200 osobowa publika młodego pokolenia uczestniczyła i wysłuchała koncertu w ramach Wałbrzyskiej Gali Patriotycznej.

 

W środę o problemach osób z niepełnosprawnościami debatowano podczas kolnej już edycji corocznego Forum Osób z Niepełnosprawnościami, które ponownie zagościło w Starej Kopalni. Warto nadmienić również, że tego dnia wśród odwiedzających strefę SOWA pojawiły się pierwsze grupy zorganizowane spoza województwa dolnośląskiego – młodzież z województwa opolskiego i świętokrzyskiego. Tymczasem warto przypomnieć że jeszcze do końca miesiąca wałbrzyszanie mogą kupić bilet do odkrywania eksperymentów za jedyne 8 złotych.

 

W tym tygodniu każdego dnia odbyły się również zajęcia z oferty edukacyjnej kopalni, a wciąż sporym powodzeniem cieszą się wycieczki, które korzystają z zajęć w ramach programu ministerialnego Poznaj Polskę, gdzie wałbrzyska Stara Kopalnia jest rekomendowana na pierwszej stronie wśród wszystkich obiektów.

 

Na ofertę przygotowaną przez Polską Organizację Turystyczną i Ministerstwo Sportu i Turystyki, a więc akcję Weekend za pół ceny, do której przystąpiło również Centrum Nauki i Sztuki z Wałbrzycha odpowiedziała spora grupa turystów. Bilety ze zniżką za 50% regularnej ceny można było nabyć od piątku do niedzieli. Akcja trwać będzie jeszcze w następny weekend i w Starej Kopalni obejmuje tańsze bilety o połowę na trasę turystyczną z przewodnikiem. Byli górnicy czekają jednak na Państwa codziennie.

 

To tylko część z wydarzeń jakie mieliśmy okazję zobaczyć na zrewitalizowanym terenie byłej kopalni węgla kamiennego w minionym tygodniu, a już w ten tydzień do kopalni zapraszają organizatorzy wydarzenia Moc Pomocy. To warsztaty i spotkania wolontariuszy z Wałbrzycha i okolic. Odbędą się w czwartkowe popołudnie.

 

Interesująco zapowiada się w piątek o godzinie o 18:00. Wyjątkowo Stara Kopalnia zaprasza … przed telewizory. W regionalnym paśmie TVP Wrocław w programie „Pasmo Zdarzeń” między godziną 18, a 18:30 zostaną wyemitowane dwa reportaże. Jednym z nich bohaterem będzie Stara Kopalnia i jego metamorfoza.

 

Najbliższy weekend ponownie upłynie pod znakiem promocyjnej akcji Weekend za pół ceny. To już ostatnia okazja aby wałbrzyską industrialną perłę zakładów przemysłu ciężkiego zobaczyć z przewodnikiem za bilet o 50% tańszy. Za jedyne 17 zł bilet normalny i 13 zł ulgowy zobaczą Państwo całą kopalnię od dołu, z góry i od wewnątrz. Pod opieką przewodnika górnika zobaczyć można budynek łaźni, lampiarni, nadszybia, cenną maszynownię, podziemne sztolnie oraz zerknąć na okolicę z wieży widokowej. Niemal dwie godziny górniczego świata w znacznie obniżonej cenie.

 

W sobotę tradycyjne Nocne Zwiedzanie z pracami górniczymi. Początek zabawy o godzinie 19:00. Bilety są jeszcze dostępne.

 

Przypominamy że wciąż trwa Festiwal Smaków Aglomeracji Wałbrzyskiej. Kawiarnia Sztygarówka zaprasza na wyjątkowe regionalne specjały. Czekają na Państwa między innymi bułka górnika, gorąca Barbara, czy ciasta – jadalny węgiel albo popularna Basia.

 

Wciąż trwają intensywne przygotowania do zbliżającego się wielkimi krokami Festiwalu Tradycji Górniczych „Barbórka”. Będzie dzień poświęcony dla szkół, dla całych rodzin, koncert muzyki filmowej, gratka dla fanów koszykówki i oczywiście 4 grudnia poświęcony dla górników. Już niebawem szczegółowe informacje.

 

Źródło: um.walbrzych.pl oraz starakopalnia.plWróć
dodaj komentarz | Komentarze: