sowie

Komputery, internet, IT, oprogramowanie

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Informatyka to dla nich pestka
2011-12-19 10:39

 
Weronika Nitka i Karol Cichocki zwycięzcami (kategorie: szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne) konkursu Talenty Informatyczne. Była to już 11 edycja, znanych w całym regionie zmagań, sprawdzających wiedzę z zakresu programowania, wykorzystania aplikacji i znajomości architektury komputerów. Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem młodych informatyków z regionu. W XI edycji do zmagań przystąpiło aż 82 uczestników, w tym 6 dziewcząt. Informatyczne Talenty zostały podzielone na dwie kategorie wiekowe oraz dwa rodzaje zadań: teoretyczne i praktyczne.
 


Poziom konkursu był znacznie wyższy niż w roku ubiegłym, ze względy na bardziej skomplikowaną i rozbudowana część praktyczną. - W tym roku zawodnicy musieli się zmierzyć z trudnym zadaniem z programu Microsoft Excel. W jednej z grum trzeba było ustawić układ scalony, który sam miał wykonywać obliczenia – tłumaczy Roman Głód, współorganizator „Informatycznych Talentów”. Uczestnicy konkursu prezentowali wysoki i wyrównany poziom wiedzy z szeroko rozumianej informatyki . Świadczy o tym między innymi fakt, że do drugiego etapu zakwalifikowało się więcej osób, niż ilość wymagana. Po parogodzinnych zmaganiach najlepsza wśród uczniów gimnazjum okazała się Weronika Nitka, z wałbrzyskiej placówki nr 13. - Myślę, że spróbuje swoich sił również w przyszłym roku. Jeszcze nie wiem, czy zostanę informatykiem, ale grafika komputerowa jest moją pasją i chcę ją rozwijać - opowiada Weronika Nitka, zwyciężczyni „Informatycznych Talentów”, w kategorii szkół gimnazjalnych. Rywalizacja wśród uczestników, reprezentujących szkoły ponad gimnazjalne była równie zacięta. Pomimo tego, że w konkursie wzięli udział zawodnicy z całego powiatu wałbrzyskiego, a nawet uczniowie z Nowej Rudy, Bielawy, Świdnicy i Świebodzic, wygrał właśnie Wałbrzyszanin. Uczeń Zespołu Szkół Politechnicznych „Energetyk”, Karol Cichocki, wykazał się największą wiedzą podczas testu praktycznego. - Interesuje się programowaniem oraz tworzeniem stron internetowych. W tej drugiej dziedzinie mam większe osiągnięcia, także myślę, że właśnie z tym zwiążę swoją przyszłość - mówi Kamil Cichocki. Organizatorem zmagań z zakresu Informatyki była firma Heapmail Internet Solutions, Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego oraz Zespół Szkół Politechnicznych z Wałbrzych. Przedsiębiorcy mają nadzieję, że konkurs zmotywuje młodzież do rozwijania swoich pasji oraz pozostania w regionie w celach zarobkowych. - To jedna z idei naszej firmy, aby móc wyławiać „perełki” informatyczne z tego terenu. -tłumaczy Artur Mazurkiewicz, prezes Heapmail Internet Solutions - Chcemy motywować te osoby, aby pozostawali w byłym województwie wałbrzyskim i zasilali kadrę specjalistów. Wcale nie muszą wyjeżdżać za pracą do Wrocławia, czy Warszawy – dodaje współorganizator. Dzięki głównemu sponsorowi, firmie Kruk S.A. uczestnicy mogli liczyć na ciekawe i wartościowe nagrody. Na zwycięzców czekały między innymi tablety oraz monitory komputerowe. Mecenasem imprezy był z kolei klub Rotary Świdnica – Wałbrzych, który dla najlepszych ufundował roczne stypendia. - Startowanie w olimpiadach i konkursach generuje koszty dla młodych osób. Często drogie sa również same pomoce naukowe. Mamy nadzieję, że te pieniądze pomoga im w rozwijaniu swoich pasji - mówi Janusz Banasik z klubu Rotary Świdnica – Wałbrzych. Honorowy patronat nad Talentami Informatycznymi objął Dolnośląski Kurator Oświaty oraz Starosta Wałbrzyski Robert Ławski.

źródło:30minut.plWróć
dodaj komentarz | Komentarze: