Te pytanie zadają sobie nie tylko lekarze i naukowcy, ale także rodzice tych dzieci, które spędzają przed komputerem cały swój wolny czas. Między szkołą, snem i posiłkami znajdują tylko czas na granie na komputerze, sprawdzanie poczty elektronicznej, przeglądanie facebooka czy nk, oglądanie demotywatorów, komixxów, youtube'a czy jeszcze innych portali i serwisów. Jednak najbardziej uzależniające wydają się gry, głównie gry online. Przeciętny dzieciak spędza dziennie około 6 godzin na granie w gry, a w soboty i niedziele czas ten wydłuża się nawet do 12 godzin na dobę. Są to ogromne liczby pokazujące jak niebezpieczny i wciągający może być internet. Największymi grami w jakie gra dzisiejsza młodzież to: World of Warcraft, League of Legends, a do niedawna także Metin 2. Godziny spędzane na wykonywaniu misji, wbijaniu leveli, zdobywanie odpowiednich przedmiotów i uzbrojenia niejako zmuszają aby grać dalej. "Skoro spędziłem tyle czasu to nie mogę teraz przestać" - takie myślenie jest najbardziej zgubne.
Dlatego należy zawczasu ustalić sobie ile czasu mogę poświęcić na tego typu rozrywkę i ściśle się tego trzymać, a kiedy zauważamy że zaczynamy ten czas wydłużać, to trzeba podjąć radykalne metody działania, bo kiedy ktoś już się uzależni to jest strasznie ciężko go oderwać od komputera. A gdy się zdarzy że nie ma prądu lub internetu to taka osoba jest zdezorientowana, nie może sobie znaleźć miejsca ani z niczym poradzić, gdyż nie jest przyzwyczajona do takiego trybu spędzania wolnego czasu. Dlatego to na rodzicach spoczywa obowiązek dopilnowywania swoich dzieci, a jeśli jest taka potrzeba to i obowiązek "odcięcia" ich od internetu. Co prawda może się to wydawać nie dobre, ale na dłuższą metę przynosi dobre rezultaty, a takie dzieci będą mogły w przyszłości podziękować za to swoim rodzicom.
Gmina Głuszyca znalazła się wśród gmin, które zrealizowały program "Cyfrowa Gmina", współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Rozwoju Regionalnego, Program Opreacyjny Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Celem programu było wsparcie rozwoju cyfrowego instytucji samorządowych oraz zwiększenie cyberbezpieczeństwa.
czytaj więcejOglądając filmy szpiegowskie z lat 80. czy 90., często możemy natknąć się na futurystyczne technologie, takie jak skanowanie odcisków palców czy oka. Technologie te opierają się na biometrii, nauce zajmującej się badaniem zmienności populacji organizmów i są nam bliższe niż może się wydawać. Producenci telefonów komórkowych od lat wykorzystują takie technologie m.in. w celu odblokowania urządzenia przez użytkownika (FaceID w telefonach marki Apple czy odblokowywanie odciskiem palca w urządzeniach Samsunga). Od czerwca 2009 r. odciski palców wykorzystywane są także w celu dalszej weryfikacji w naszych paszportach. Teraz biometria ma szansę zaistnieć w kolejnym aspekcie naszego codziennego życia – płatnościach bezdotykowych.
Czym dokładnie jest biometria?
czytaj więcejCyfryzacja przedsiębiorstwa, nowe rozwiązania czy poszerzanie kompetencji - oto niektóre z działań, na które można otrzymać środki w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Ze wsparcia można skorzystać składając wniosek, m.in. w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
czytaj więcejDo tej pory przedsiębiorcy byli zachęcani do korzystania z Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Teraz jednak jest to obowiązek ustawowy, a czas na założenie profilu mają do 30 grudnia br. Obowiązek wynika z Ustawy z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 1621).
czytaj więcejW Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu otwarte zostało laboratorium SOWA - Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Jest to świetne miejsce, które zainteresuje nie tylko najmłodszych! Samodzielne przejście przez 18 interaktywnych stanowisk, na których czekają na wszystkich chętnych zadania polegające na odkrywaniu, logicznym myśleniu i rozwiązywaniu zagadek umilą 90 minut zajęć w ramach wstępu do strefy.
Projekt pilotażowy SOWA realizowany jest dzięki środkom pochodzącym z Ministerstwa Edukacji i Nauki w kwocie 44 mln, a jego założeniem jest wyposażenie 32 lokalizacji w Polsce. Pośród miejsc wybranych do projektu znalazła się Stara Kopalnia.
Już pierwsze ciekawe wydarzenia za nami!
czytaj więcej