W Polsce na około 13 milionów Polaków po 50 roku życia, niemal 10 milionów nie korzysta z sieci (W Europie wykluczonych cyfrowo jest 150 milionów). Brak umiejętności korzystania z nowych technologii wywołuje marginalizację, a w konsekwencji cyfrowe wykluczenie dlatego Polska Cyfrowa Równych Szans (PCRS) jest największym przedsięwzięciem dotyczącym edukacji cyfrowej Polaków 50+. - Takie inicjatywy należy wspierać, aby fachowo zająć się problem wykluczenia cyfrowego i konieczności podnoszenia kompetencji cyfrowych dorosłych Polek i Polaków.
Ludzie wykluczeni cyfrowo to osoby, które nie korzystają z komputerów oraz Internetu co silnie przekłada się na jakość życia i pracy - mówi poseł Monika Wielichowska, od 5 lat członek sejmowej komisji infrastruktury, zajmująca się w Sejmie procesem cyfryzacji. Aby zniwelować istniejący problem musimy dążyć do podniesienia wiedzy, świadomości oraz motywacji. Dlatego celowe stało się wdrożenie ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej, realizowanej przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”, akcji wspieranej przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Problemem polskich „wykluczonych” nie jest brak dostępu do sieci, a brak kompetencji. Internet jest dostępny nie tylko w takich miejscach jak biblioteki, ośrodki kultury, ale też w domach osób niekorzystających z sieci. 70,5 proc. Polaków w wieku powyżej 16 roku życia i 73 proc. wszystkich Polaków ma w domu dostęp do Internetu. Jednak korzysta z niego tylko 60 proc. Nie chodzi zatem tylko o „bycie internautą”, ale o posiadanie umiejętności korzystania z sieci, które poprawiają jakość życia i pracy. Bez działań na rzecz ich rozwijania osoby pozbawione e-kompetencji będą wykluczone z możliwości dostępu do wielu dóbr i usług. Obecnie zaledwie 9,2 proc. Polaków w wieku 16+ posiada umiejętności obsługi podstawowych programów biurowych oraz korzystania z Internetu! „Polska Cyfrowa Równych Szans” - to konkretni „Latarnicy Polski Cyfrowej” - lokalni liderzy, entuzjaści edukacji cyfrowej, ludzie cieszący się zaufaniem w swoich lokalnych społecznościach. W połowie 2012 roku skompletowana zostanie grupa 2600 „Latarników”, kompleksowo przeszkolonych, uzbrojonych w materiały edukacyjne i środki dydaktyczne, którzy swoim działaniem obejmą każdą wieś i miasto. Tak przygotowani „Latarnicy” wezmą udział w konkursie na opracowanie „Lokalnych Planów Edukacji Cyfrowej”. Dwieście najlepszych projektów będzie mogło liczyć na sfinansowanie. Ważnym elementem projektu systemowego będzie także uruchomienie Portalu Edukacji Cyfrowej. Za jego pośrednictwem „Latarnicy” będą mogli korzystać ze wsparcia ekspertów. W gronie ich nauczycieli - „tutorów” znajdą się między innymi: informatycy, psycholodzy, pedagodzy, socjolodzy i samorządowcy. (red)
źródło: 30minut
Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Legnicy przy współpracy z Dolnośląską Agencją Rozwoju Regionalnego zapraszają na webinarium "Dotacje na usługi rozwojowe, kursy, szkolenia, podnoszenie kwalifikacji przez dolnośląskie firmy". Spotkanie informacyjne on-line dotyczy możliwości uzyskania wsparcia finansowego na usługi rozwojowe m.in. kursy, szkolenia, nabywanie, potwierdzenie kwalifikacji przez dolnośląskie firmy.
Jak się zapisać: Aby wziąć udział w webinarium, należy zgłosić swoje uczestnictwo na adres: Aleksandra.Kukula@dolnyslask.pl Po zgłoszeniu się otrzymacie Państwo indywidualny link do spotkania. Liczba miejsc jest ograniczona. Udział w webinarium jest bezpłatny. W razie problemów technicznych, prosimy o kontakt z organizatorem.
Do udziału zapraszamy: dolnośląskich przedsiębiorców, zainteresowanych uzyskaniem wsparcia na rozwój firmy.
Spotkanie odbędzie się: 22.10.2024 (wtorek), w godzinach 10.00-11.20 poprzez platformę on-line Zoom.
Samorząd Województwa Dolnośląskiego rozpoczął nabór do nowo powołanej Grupy Roboczej ds. Inteligentnych Specjalizacji. Jest to najważniejsze forum współpracy samorządu Dolnego Śląska z firmami, sektorem nauki i badań, instytucjami otoczenia biznesu i innymi uczestnikami dolnośląskiego systemu innowacji zaprogramowane w Dolnośląskiej Strategii Innowacji 2030, a zarazem istotny element procesu przedsiębiorczego odkrywania.
Celem prac grupy jest stała identyfikacja i monitoring wskazanych obszarów rozwojowych w regionie, określanych jako inteligentne specjalizacje, określanie kierunków rozwoju oraz najbardziej perspektywicznych nisz, w które powinny być inwestowane środki przeznaczone na wzrost innowacyjności. Celem jest również zapewnienie stałej kooperacji pomiędzy stroną samorządową a uczestnikami dolnośląskiego systemu innowacji. Współpraca ta z jednej strony pomaga dostosować politykę innowacyjną Dolnego Śląska do potrzeb przedsiębiorstw, uczelni, sektora badawczo-rozwojowego, otoczenia biznesu i użytkowników innowacji, oraz co najważniejsze, jest także dla uczestników miejscem animowania współpracy i inicjowania wspólnych projektów i przedsięwzięć. Samorząd zakłada możliwość organizowania zespołów zadaniowych/tematycznych w ramach Grupy Roboczej ds. Inteligentnych Specjalizacji, ukierunkowanych na animację przedsięwzięć w obszarze konkretnej specjalizacji.
Z wielką przyjemnością zapraszamy Państwa do aktywnego udziału w wyjątkowym wydarzeniu szkoleniowo-matchmakingowym „Nauka dla Biznesu”, które odbędzie się 18 września 2024 roku (spotkania matchmakingowe na żywo i online w dniach 19-20 września). Udział w tym wydarzeniu jest bezpłatny.
Spotkanie stanowi doskonałą okazję do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami świata nauki, biznesu oraz instytucjami otoczenia biznesu.
Dla uczestników wydarzenia „Nauka dla Biznesu” przewidzieliśmy zniżkę na udział w równolegle odbywającej się konferencji PORT for Health 2024.
Szybkozłączki kablowe to praktyczne i łatwe w użyciu narzędzia, dzięki którym szybko i pewnie wykonamy połączenie przewodów elektrycznych, w dodatku bez konieczności używania narzędzi zaciskowych. Elementy te działają na zasadzie sprężynowej, co oznacza, że wystarczy włożyć przewody do specjalnych otworów w szybkozłączce, a sprężyna wewnątrz utrzyma je w miejscu.
Szybkozłączki kablowe są cenione ze względu na swoją prostotę użycia i skrócenie czasu potrzebnego do wykonania połączeń elektrycznych.
Obsługa prawna spółek jest jednym z ważniejszych obszarów działalności dla wielu kancelarii prawnych i radców prawnych. Współcześnie, w dynamicznym środowisku biznesowym, właściwa i kompleksowa obsługa prawna jest niezbędna dla zapewnienia stabilności i sukcesu przedsiębiorstw.
Obsługa prawna spółek obejmuje szeroki zakres działań, mających na celu zapewnienie zgodności z obowiązującymi przepisami prawa oraz ochronę interesów spółki i jej właścicieli.