Niezbędne informacje o załatwianiu spraw urzędowych, możliwościach podwyższenia swojej emerytury oraz korzystania z Platformy Usług Elektronicznych – to tylko niektóre umiejętności, które będą mogły nabyć osoby po 50 roku życia. Wrocławskie Stowarzyszenie „Forum Medicum” wraz w wałbrzyskim Zakładem Ubezpieczeń Społecznych planują bezpłatne warsztaty i szkolenia pod nazwą „Dolnośląski Senior w Formie”. Cały projekt adresowany jest do najstarszych mieszkańców regionu i ma na celu wsparcie ich aktywności poprzez uczestniczenie w ważnych dla miasta wydarzeniach oraz współpracę międzypokoleniową. „Dolnośląski senior w formie” realizowany jest we Wrocławiu, Legnicy oraz Wałbrzychu. Już 27 sierpnia osoby po 50 roku życia będą mogły wziąć udział w bezpłatnych konsultacjach. Wałbrzyski Zakład Ubezpieczeń przygotował dla seniorów warsztaty pod nazwą „Vademecum Spraw Urzędowych”.
- Podczas tego spotkania ekspert ZUS opowie jak można podwyższyć sobie emeryturę i komu przysługuje wcześniejsza. Wyjaśni również co to jest waloryzacja i kapitał początkowy oraz jak się go oblicza - wymienia Katarzyna Serdeczna, rzecznik prasowy ZUS w Wałbrzychu. – Opowiemy o wszystkich rzeczach, które budzą wątpliwości naszych świadczeniobiorców – dodaje. W całą akcję włączyła się również wałbrzyska Biblioteka Pod Atlantami. W placówce odbyły się już dwa „Spotkania Przy Książce”, na których seniorzy zapoznali się z sylwetkami i twórczością postaci ze świata literatury. We wrześniu planowane są również warsztaty komputerowe dla osób starszych, na których Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprezentuje nową Platformę Usług Elektronicznych. - Będziemy mówili czym ona jest i jak się ją obsługuje. Będą to szkolenia bezpłatne. Pierwsze warsztaty już 27 sierpnia. Spotykamy się o godzinie 12.45 na parterze budynku przy ulicy Kasztanowej 1. Wszelkie pytania oraz zapisy pod numerem telefonu: 74 64 97 370, lub pod adresem e-mail: katarzyna.morawiec@zus. pl – opowiada rzeczniczka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Sgt. Pepper
źródło: 30minut
Gmina Głuszyca znalazła się wśród gmin, które zrealizowały program "Cyfrowa Gmina", współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Rozwoju Regionalnego, Program Opreacyjny Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Celem programu było wsparcie rozwoju cyfrowego instytucji samorządowych oraz zwiększenie cyberbezpieczeństwa.
czytaj więcejOglądając filmy szpiegowskie z lat 80. czy 90., często możemy natknąć się na futurystyczne technologie, takie jak skanowanie odcisków palców czy oka. Technologie te opierają się na biometrii, nauce zajmującej się badaniem zmienności populacji organizmów i są nam bliższe niż może się wydawać. Producenci telefonów komórkowych od lat wykorzystują takie technologie m.in. w celu odblokowania urządzenia przez użytkownika (FaceID w telefonach marki Apple czy odblokowywanie odciskiem palca w urządzeniach Samsunga). Od czerwca 2009 r. odciski palców wykorzystywane są także w celu dalszej weryfikacji w naszych paszportach. Teraz biometria ma szansę zaistnieć w kolejnym aspekcie naszego codziennego życia – płatnościach bezdotykowych.
Czym dokładnie jest biometria?
czytaj więcejCyfryzacja przedsiębiorstwa, nowe rozwiązania czy poszerzanie kompetencji - oto niektóre z działań, na które można otrzymać środki w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Ze wsparcia można skorzystać składając wniosek, m.in. w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
czytaj więcejDo tej pory przedsiębiorcy byli zachęcani do korzystania z Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Teraz jednak jest to obowiązek ustawowy, a czas na założenie profilu mają do 30 grudnia br. Obowiązek wynika z Ustawy z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 1621).
czytaj więcejW Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu otwarte zostało laboratorium SOWA - Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Jest to świetne miejsce, które zainteresuje nie tylko najmłodszych! Samodzielne przejście przez 18 interaktywnych stanowisk, na których czekają na wszystkich chętnych zadania polegające na odkrywaniu, logicznym myśleniu i rozwiązywaniu zagadek umilą 90 minut zajęć w ramach wstępu do strefy.
Projekt pilotażowy SOWA realizowany jest dzięki środkom pochodzącym z Ministerstwa Edukacji i Nauki w kwocie 44 mln, a jego założeniem jest wyposażenie 32 lokalizacji w Polsce. Pośród miejsc wybranych do projektu znalazła się Stara Kopalnia.
Już pierwsze ciekawe wydarzenia za nami!
czytaj więcej