Ponad 6 milionów złotych pozyskała Gmina Walim na inwestycję związaną z bezpłatnym dostępem do Internetu w technologii LTE, na terenie całej gminy. Projekt zakłada także zakup blisko 400 zestawów komputerowych oraz szkolenia z ich obsługi dla wszystkich chętnych mieszkańców.
Gmina Walim podpisała umowę z Konsorcjum firm: Viatelecome Sp. z o.o. z Wrocławia i Sotronic Sp. z o.o. z Balic, dotyczącą zadania pn. „ Zaprojektowanie i budowa infrastruktury sieci szerokopasmowej, dostawa sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem oraz szkolenie beneficjentów w ramach projektu pn. Rozwój społeczeństwa informacyjnego poprzez przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Walim”.
- Chciałbym złożyć szczere gratulacje na ręce wójta, ponieważ ten projekt to pomoc dla tych, którzy są wykluczeni cyfrowo. Mamy dwa miliardy euro na informatyzację w Polsce. Dzięki temu chcemy wykluczyć istnienie tzw. białych plam – mówił Andrzej Witold Halicki, Minister Administracji i Cyfryzacji. Wybrana technologia pozwoli na uruchomienie dostępu dla beneficjentów projektu, praktycznie w każdym dowolnym punkcie gminy. Swoim zasięgiem ma obejmować blisko 95 % terenu. – Jest to pierwszy taki projekt na Dolny Śląsku jaki realizujemy. Ze względu na otoczenie będzie dla nas dużym wyzwaniem by zapewnić te dziewięćdziesiąt pięć procent pokrycia skutecznym sygnałem dostępu do sieci. Myślę jednak, że damy sobie z tym rade i za osiem miesięcy spotkamy się na podpisaniu protokołu – mówił wykonawca. System LTE składać się będzie ze stacji bazowej. Natomiast system WiFi z 15 punktów dostępowych zlokalizowanych na obiektach jednostek podległych. –Realizacja tego projektu przyniesie mieszkańcom naszej gminy szereg korzyści. Przede wszystkim umożliwimy najuboższym rodzinom nieodpłatne korzystanie z najnowszych zdobyczy techniki. Będzie to również likwidacja tzw. białych plam, czyli miejscowości, które całkowicie pozbawione są dostępu do Internetu- mówił Adama Hausman, wójt gminy Walim. Ponadto w ramach projektu zakupionych zostanie blisko 400 zestawów komputerowych. Część z nich, około 90 sztuk zostanie przekazana do gminnych instytucji kulturalnych i oświatowych. Pozostałe zostaną rozdane mieszkańcom gminy spełniającym kryteria określone w regulaminie rekrutacji i uczestnictwa w projekcie. – Cieszymy się, że już w niedługim czasie wszyscy nasi mieszkańcy będą mogli bezpłatnie łączyć się z siecią globalną. To samo dotyczy osób odwiedzających gminę. Zatem nasze działania pozytywnie wpłyną na komfort życia w regionie i jego atrakcyjność turystyczną- mówił Adama Hausman. - Dla Gminy Walim jest to krok do przodu, krok w cyfryzację. My wszyscy, którzy mamy dostęp do Internetu nie wyobrażamy sobie sytuacji, żeby tego dostępu nie było. Dlatego cieszę się, że problem ten został rozwiązany. To dobra wiadomość nie tylko dla mieszkańców, ale również dla tych którzy przyjeżdżają do gminy Walim – mówiła Katarzyna Izabela Mrzygłocka, poseł na sejm RP. Projekt pt. „Rozwój społeczeństwa informacyjnego poprzez przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Walim”, całkowicie finansowany jest ze środków unijnych. Jego realizacja przewidziana jest na 5 lat. Po tym czasie ma nastąpić modernizacja lub wymiana sprzętu.
Magda Przepiórka
Wsparciem powinni być objęci także nauczyciele szkół niepublicznych, doprecyzowania wymagają kwestie związane z własnością i dysponowaniem sprzętem przekazywanym uczniom, laptopy dla uczniów należy wyposażyć w oprogramowanie edukacyjne – to tylko niektóre uwagi, które zgłosiła Konfederacja Lewiatan do ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Ta ustawa jest podstawą prawną dla inwestycji realizowanej w ramach Krajowego Planu Odbudowy i dotyczy de facto zakupu laptopów dla nauczycieli i uczniów. Projekt ustawy został złożony do Sejmu jako poselski, co pozbawiło partnerów społecznych standardowej ścieżki i terminów konsultacji. Etap prac sejmowych zakończył się błyskawicznie i zamknął się w czasie jednego posiedzenia. Pierwotnie dla tej inwestycji przewidziano w Krajowym Planie Odbudowy konsultacje społeczne jako kamień milowy. Jak wynika z rewizji KPO, która jest obecnie przygotowywana, ministerstwo planuje rezygnację z tego kamienia.
czytaj więcejJesteśmy grupą osób, którym zależy na wspieraniu małych i średnich przedsiębiorstw telekomunikacyjnych w nierównej walce na bardzo konkurencyjnym rynku w Polsce. Zapraszamy na Bieszczadzką Integrację Operatorów Telekomunikacyjnych, które odbędzie się w dniach 11-13 września 2023r.
Spotkanie skierowane jest do właścicieli wybranych firm telekomunikacyjnych oraz kadry zarządzającej, którzy chcieliby posłuchać oraz opowiedzieć o sprawdzonych i działających rozwiązaniach w prowadzeniu biznesu telekomunikacyjnego.
Związek Pracodawców Polska Miedź oraz partner merytoryczny CosmoEye zapraszają na webinar: Jak sztuczna inteligencja rozwiązuje problemy biznesu. W ramach Akademii Rozwoju Przemysłu 4.0
5 czerwca 2023 roku, g. 10:00-11:30. Webinar na platformie ZOOM - Udział jest BEZPŁATNY.
Wystarczy się zarejestrować, aby otrzymać dostęp do udziału w wydarzeniu.
Związek Pracodawców Polska Miedź oraz partner merytoryczny Balluff zapraszają na webinar
"Jak zarobić na digitalizacji - Monitoring maszyn i procesów. Mieć czy nie mieć?"
w ramach Akademii Rozwoju Przemysłu 4.0
12 kwietnia (środa) 2023 roku, g. 10:00 - 11:30
Webinar na platformie ZOOM. Udział w webinarze jest BEZPŁATNY. Wystarczy się zarejestrować, aby otrzymać dostęp do udziału w wydarzeniu.
Google, SGH i NASK rozpoczynają kolejny partnerski program szkoleniowo-stażowy pn. „Kariera Jutra" , który pozwoli bezrobotnym osobom w wieku 18-30 lat wrócić na rynek pracy. W programie aż 500 osób będzie mogło skorzystać z płatnych staży i dostać szanse na stałe zatrudnienie.
czytaj więcej