W każdym domu i biurze znajduje się sporo urządzeń elektrycznych, wymagających podłączenia do prądu za pomocą przewodów. Jedno lub dwa urządzenia nie będą stanowiły problemu pod względem utrzymania porządku, jednak jeśli w grę wchodzi większa ilość sprzętu, przestrzeń w okolicy kabli może opanować chaos. Znacie to?
Jakie mamy możliwości na uporządkowanie wielu przewodów biegnących obok siebie, aby się o nie nie potykać?
Jednym z takich rozwiązań są kanały kablowe, nazywane też listwami kablowymi, korytkami kablowymi, kanałami instalacyjnymi. Dzięki zastosowaniu takich elementów możemy poprowadzić trasy przewodowe ukrywając same kable w estetyczny i bezpieczny sposób. Wykonane są ze specjalnego tworzywa, a w razie potrzeby można wybrać kanały o bardziej zaawansowanych parametrach zastosowania. Jak to działa? Wystarczy umieścić przewody w takim kanale, a następnie całość umieścić przy podłodze, przy ścianie lub w podłodze, na ziemi, pod lub nad jej powierzchnią – w zależności od tego, gdzie znajduje się wykonywana instalacja. Tak zabezpieczona instalacja pozwala wkomponować większą ilość kabli w wystój pomieszczenia, ale co ważniejsze – chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi i zapewnia im dłuższą trwałość, a przez to większe bezpieczeństwo dla domowników, w tym również zwierząt, które często mogą interesować się i wykazywać chęć zabawy kablami.
Kanały kablowe dostępne są w różnych rozmiarach, na rynku można kupić różne ich rodzaje, dzięki czemu mamy możliwość dobrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie dla naszych instalacji.
Na potrzeby biurowe lub domowe sprawdzą się standardowe kanały kablowe. Jeśli instalacja znajduje się w miejscu bardziej narażonym na działanie wilgoci, powinno się dobrać kanały wytworzone z materiału bardziej odpornego na ten czynnik. Inne parametry, jakie należy wziąć pod uwagę w niektórych miejscach – szczególnie w pomieszczeniach przemysłowych, to ochrona przed substancjami stałymi, uderzeniami, wysoką temperaturą, a także czy dany kanał jest ognioodporny. Ta ostatnia cecha istotna jest w przypadku wybuchu pożaru – ognioodporny kanał ochroni przewody, dzięki czemu podstawowe systemy będą mogły nadal sprawnie działać, co wpłynie na sprawniejszą ewakuację.
Jeśli chodzi o rodzaje kanałów instalacyjnych, wyróżnia się ich trzy główne grupy: otwarte, zamknięte i przewietrzane. Oprócz tego istnieje wiele rozwiązań różniących się pod względem parametrów, materiału wykonania, rozmiarem, kształtem, sposobem mocowania, obecnością pokrywy czy kolorystyką.
Standardowe kanały kablowe mają kształt „U” lub „Sh”, poza nimi istnieją także trójkątne i zaokrąglone, a także korytka grzebieniowe, które stosowane są głównie w szafach rozdzielczych i sterowniczych, np. w serwerowni, gdzie ilość kabli jest naprawdę duża.
Innym, znacznie prostszym rozwiązaniem dla domu i biura, są trytytki, czyli kryjące się pod tą potoczną nazwą opaski zaciskowe. Kable łączymy za ich pomocą i układamy za listwą podłogową lub po prostu przy ścianie za biurkiem. Dzięki temu nie potkniemy się o nie, nie będziemy ich narażać na uszkodzenia mechaniczne (fotel obrotowy, szafki na kółkach czy inne przenośne urządzenia stawiane na walające się kable).
Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Legnicy przy współpracy z Dolnośląską Agencją Rozwoju Regionalnego zapraszają na webinarium "Dotacje na usługi rozwojowe, kursy, szkolenia, podnoszenie kwalifikacji przez dolnośląskie firmy". Spotkanie informacyjne on-line dotyczy możliwości uzyskania wsparcia finansowego na usługi rozwojowe m.in. kursy, szkolenia, nabywanie, potwierdzenie kwalifikacji przez dolnośląskie firmy.
Jak się zapisać: Aby wziąć udział w webinarium, należy zgłosić swoje uczestnictwo na adres: Aleksandra.Kukula@dolnyslask.pl Po zgłoszeniu się otrzymacie Państwo indywidualny link do spotkania. Liczba miejsc jest ograniczona. Udział w webinarium jest bezpłatny. W razie problemów technicznych, prosimy o kontakt z organizatorem.
Do udziału zapraszamy: dolnośląskich przedsiębiorców, zainteresowanych uzyskaniem wsparcia na rozwój firmy.
Spotkanie odbędzie się: 22.10.2024 (wtorek), w godzinach 10.00-11.20 poprzez platformę on-line Zoom.
Samorząd Województwa Dolnośląskiego rozpoczął nabór do nowo powołanej Grupy Roboczej ds. Inteligentnych Specjalizacji. Jest to najważniejsze forum współpracy samorządu Dolnego Śląska z firmami, sektorem nauki i badań, instytucjami otoczenia biznesu i innymi uczestnikami dolnośląskiego systemu innowacji zaprogramowane w Dolnośląskiej Strategii Innowacji 2030, a zarazem istotny element procesu przedsiębiorczego odkrywania.
Celem prac grupy jest stała identyfikacja i monitoring wskazanych obszarów rozwojowych w regionie, określanych jako inteligentne specjalizacje, określanie kierunków rozwoju oraz najbardziej perspektywicznych nisz, w które powinny być inwestowane środki przeznaczone na wzrost innowacyjności. Celem jest również zapewnienie stałej kooperacji pomiędzy stroną samorządową a uczestnikami dolnośląskiego systemu innowacji. Współpraca ta z jednej strony pomaga dostosować politykę innowacyjną Dolnego Śląska do potrzeb przedsiębiorstw, uczelni, sektora badawczo-rozwojowego, otoczenia biznesu i użytkowników innowacji, oraz co najważniejsze, jest także dla uczestników miejscem animowania współpracy i inicjowania wspólnych projektów i przedsięwzięć. Samorząd zakłada możliwość organizowania zespołów zadaniowych/tematycznych w ramach Grupy Roboczej ds. Inteligentnych Specjalizacji, ukierunkowanych na animację przedsięwzięć w obszarze konkretnej specjalizacji.
Z wielką przyjemnością zapraszamy Państwa do aktywnego udziału w wyjątkowym wydarzeniu szkoleniowo-matchmakingowym „Nauka dla Biznesu”, które odbędzie się 18 września 2024 roku (spotkania matchmakingowe na żywo i online w dniach 19-20 września). Udział w tym wydarzeniu jest bezpłatny.
Spotkanie stanowi doskonałą okazję do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami świata nauki, biznesu oraz instytucjami otoczenia biznesu.
Dla uczestników wydarzenia „Nauka dla Biznesu” przewidzieliśmy zniżkę na udział w równolegle odbywającej się konferencji PORT for Health 2024.
Szybkozłączki kablowe to praktyczne i łatwe w użyciu narzędzia, dzięki którym szybko i pewnie wykonamy połączenie przewodów elektrycznych, w dodatku bez konieczności używania narzędzi zaciskowych. Elementy te działają na zasadzie sprężynowej, co oznacza, że wystarczy włożyć przewody do specjalnych otworów w szybkozłączce, a sprężyna wewnątrz utrzyma je w miejscu.
Szybkozłączki kablowe są cenione ze względu na swoją prostotę użycia i skrócenie czasu potrzebnego do wykonania połączeń elektrycznych.
Obsługa prawna spółek jest jednym z ważniejszych obszarów działalności dla wielu kancelarii prawnych i radców prawnych. Współcześnie, w dynamicznym środowisku biznesowym, właściwa i kompleksowa obsługa prawna jest niezbędna dla zapewnienia stabilności i sukcesu przedsiębiorstw.
Obsługa prawna spółek obejmuje szeroki zakres działań, mających na celu zapewnienie zgodności z obowiązującymi przepisami prawa oraz ochronę interesów spółki i jej właścicieli.