W każdym domu i biurze znajduje się sporo urządzeń elektrycznych, wymagających podłączenia do prądu za pomocą przewodów. Jedno lub dwa urządzenia nie będą stanowiły problemu pod względem utrzymania porządku, jednak jeśli w grę wchodzi większa ilość sprzętu, przestrzeń w okolicy kabli może opanować chaos. Znacie to?
Jakie mamy możliwości na uporządkowanie wielu przewodów biegnących obok siebie, aby się o nie nie potykać?
Jednym z takich rozwiązań są kanały kablowe, nazywane też listwami kablowymi, korytkami kablowymi, kanałami instalacyjnymi. Dzięki zastosowaniu takich elementów możemy poprowadzić trasy przewodowe ukrywając same kable w estetyczny i bezpieczny sposób. Wykonane są ze specjalnego tworzywa, a w razie potrzeby można wybrać kanały o bardziej zaawansowanych parametrach zastosowania. Jak to działa? Wystarczy umieścić przewody w takim kanale, a następnie całość umieścić przy podłodze, przy ścianie lub w podłodze, na ziemi, pod lub nad jej powierzchnią – w zależności od tego, gdzie znajduje się wykonywana instalacja. Tak zabezpieczona instalacja pozwala wkomponować większą ilość kabli w wystój pomieszczenia, ale co ważniejsze – chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi i zapewnia im dłuższą trwałość, a przez to większe bezpieczeństwo dla domowników, w tym również zwierząt, które często mogą interesować się i wykazywać chęć zabawy kablami.
Kanały kablowe dostępne są w różnych rozmiarach, na rynku można kupić różne ich rodzaje, dzięki czemu mamy możliwość dobrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie dla naszych instalacji.
Na potrzeby biurowe lub domowe sprawdzą się standardowe kanały kablowe. Jeśli instalacja znajduje się w miejscu bardziej narażonym na działanie wilgoci, powinno się dobrać kanały wytworzone z materiału bardziej odpornego na ten czynnik. Inne parametry, jakie należy wziąć pod uwagę w niektórych miejscach – szczególnie w pomieszczeniach przemysłowych, to ochrona przed substancjami stałymi, uderzeniami, wysoką temperaturą, a także czy dany kanał jest ognioodporny. Ta ostatnia cecha istotna jest w przypadku wybuchu pożaru – ognioodporny kanał ochroni przewody, dzięki czemu podstawowe systemy będą mogły nadal sprawnie działać, co wpłynie na sprawniejszą ewakuację.
Jeśli chodzi o rodzaje kanałów instalacyjnych, wyróżnia się ich trzy główne grupy: otwarte, zamknięte i przewietrzane. Oprócz tego istnieje wiele rozwiązań różniących się pod względem parametrów, materiału wykonania, rozmiarem, kształtem, sposobem mocowania, obecnością pokrywy czy kolorystyką.
Standardowe kanały kablowe mają kształt „U” lub „Sh”, poza nimi istnieją także trójkątne i zaokrąglone, a także korytka grzebieniowe, które stosowane są głównie w szafach rozdzielczych i sterowniczych, np. w serwerowni, gdzie ilość kabli jest naprawdę duża.
Innym, znacznie prostszym rozwiązaniem dla domu i biura, są trytytki, czyli kryjące się pod tą potoczną nazwą opaski zaciskowe. Kable łączymy za ich pomocą i układamy za listwą podłogową lub po prostu przy ścianie za biurkiem. Dzięki temu nie potkniemy się o nie, nie będziemy ich narażać na uszkodzenia mechaniczne (fotel obrotowy, szafki na kółkach czy inne przenośne urządzenia stawiane na walające się kable).
W każdym domu i biurze znajduje się sporo urządzeń elektrycznych, wymagających podłączenia do prądu za pomocą przewodów. Jedno lub dwa urządzenia nie będą stanowiły problemu pod względem utrzymania porządku, jednak jeśli w grę wchodzi większa ilość sprzętu, przestrzeń w okolicy kabli może opanować chaos. Znacie to?
Jakie mamy możliwości na uporządkowanie wielu przewodów biegnących obok siebie, aby się o nie nie potykać?
Zapraszamy na webinarium "Emisje w świecie cyfrowym. Jak wspólnie dążyć do net zero?", które odbędzie się 1 lutego 2024r. (czwartek), w godz. 11:00 - 12:00.
Cyfryzacja przekształca sposoby funkcjonowania biznesu - podobnie jak działania dekarbonizacyjne. Oba trendy często idą ze sobą w parze - przykładem są działania Unii Europejskiej, nakierowane na budowanie zielonej, cyfrowej gospodarki. Wykorzystywanie narzędzi cyfrowych umożliwia lepsze zrozumienie wpływu przedsiębiorstwa na swoje otoczenie. Technologie, obok ułatwiania zbiórki i analizy danych, pozwalają również na wdrażanie rozwiązań sprzyjających oszczędzaniu energii, spełnianiu wymogów raportowych czy poprawie ratingów.
10.X.2023 r., po blisko 12 miesiącach procesu inwestycyjnego, miało miejsce uroczyste otwarcie Dolnośląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości ICT w Bielawie". Z kolei 22.XI. br., w wyniku przeprowadzonego przez Gminę przetargu nieograniczonego, podpisana została umowa, na mocy której rolę administratora obiektu powierzono Bielawskiej Agencji Rozwoju Lokalnego Sp. z o.o.
czytaj więcejBezpłatne szkolenie dla MŚP: E-eksport. Wielkie możliwości dla małych firm”. We wtorek 28 listopada 2023r. w godzinach 10:00-15:00 we Wrocławiu - Radisson Blu Hotel.
Szkolenie organizowane jest przez Krajowa Izba Gospodarcza, Amazon oraz Gonito we współpracy z Dolnośląska Izba Gospodarcza. Szkolenie zostało objęte Patronatem Honorowym Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Pana Cezarego Przybylskiego. Patronem wydarzenia jest Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego.
W czwartek 7 grudnia w godzinach od 10:30 do 14:00 zapraszamy do Starej Kopalni w Wałbrzychu na spotkanie Brunch na temat cyfryzacji produkcji. Eksperci z dziedziny cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji produkcji podzielą się swoimi doświadczeniami podczas prelekcji. Poruszymy tematy efektywnego zarządzania biznesem, Lean, cyfryzacji i innowacji w produkcji. Zaprezentujemy również kilka konkretnych przypadków z praktyki.
czytaj więcej